Pokol Béla és az IQ-átlagok: vitatott nézetek a közösségi médiában
Pokol Béla, a Magyar Érdemrend parancsnoki csillagjával kitüntetett volt alkotmánybíró és szociológus, Facebook-posztjában a magyarok intelligenciaszintjét érintő megosztó megjegyzéseket tett.
A volt alkotmánybíró, aki 2011 nyarától 2022 szeptemberéig töltötte be ezt a pozíciót, mostanra a közösségi médiában és a ChatGPT használatában találta meg új hobbiját. A 444.hu által észlelt Facebook-bejegyzésében Pokol Béla azt állította, hogy a magyarok IQ-átlagát a cigányok húzzák le, akiket biológiai okokból alacsonyabb intelligenciájúaknak tart. Ezt azzal indokolta, hogy ha a cigányság indiai származása valós, akkor az indiaiaknál mért 82-es IQ érték a magyarországi cigányokra is vonatkoztatható, ami alacsonyabb az országos 99-es átlagnál.
Pokol a ChatGPT-től érdeklődött az egyes országokban mért intelligenciahányadosról, amely a Richard Lynn és Tatu Vanhanen által publikált adatok alapján válaszolt neki. A volt alkotmánybíró szerint, ha az említett 82-es érték valóban érvényes a magyarországi cigányokra, akkor az országos IQ-átlag még magasabb lehetne.
A 444.hu cikkében felhívja a figyelmet arra, hogy a Lynn és Vanhanen által végzett kutatások célja az volt, hogy összefüggést találjanak az országok átlagos IQ-szintje és gazdasági helyzete között, miközben figyelmen kívül hagyták a történelmi és társadalmi okokat. A kutatásokat és szerzőit széles körben kritizálták, mivel az IQ tesztek pontszámai és azok országos átlagai inkább a középosztály nagyságát és az ország gazdasági fejlettségét tükrözik, semmint az intelligencia valódi szintjét.
Pokol Béla gondolatmenete, amely szerint a magyarok intelligensebbek lehetnek az átlagnál, ha nem számítjuk bele a cigányság által lehúzott értéket, számos kritikát váltott ki. Az IQ-szintet nem szabadna etnikai hovatartozáshoz kötni, hiszen ez inkább társadalmi és gazdasági tényezők összességét méri. Azonban Pokol nem támasztja alá, hogy az indiaiaknál mért IQ-értéket pontosan miért lehetne a magyarországi romákra vonatkoztatni.