Hszi Csin-ping magyarországi látogatása és annak korlátozott nyilvánossága

A kínai elnök, Hszi Csin-ping magyarországi állami látogatása részletei kezdenek kibontakozni, bár a nyilvánosság számára továbbra is korlátozott információk állnak rendelkezésre.

A Miniszterelnökség sajtófőnöke, Havasi Bertalan szerint az MTVA lesz az egyetlen magyarországi médium, amely közvetítheti a kínai elnök látogatását, mely szerda estétől háromnapos program keretében zajlik. A Külügyi és Külgazdasági Minisztérium (KKM) nem válaszolt a látogatás részleteiről és a megvitatandó témákról szóló érdeklődésekre. További információkért megkeresések történtek a Miniszterelnöki Kabinetiroda, a Köztársasági Elnöki Hivatal és a Budapesti Rendőr-főkapitányság felé is, de ezek sem hoztak áttörést.

A Sándor-palotából érkezett tájékoztatás alapján a sajtóregisztrációk lezárultak, de nem világos, hogy mely eseményekre vonatkoztak, tekintettel arra, hogy az MTVA rendelkezik a közvetítés kizárólagos jogával. A Terrorelhárítási Központ (TEK) a látogatás tényét megerősítette, és a védelmi feladatokról szólt, melyek magukban foglalják a kínai elnök életének, testi épségének védelmét és a hivatalos programok helyszíneinek biztosítását.

A rendőrségi lezárások alapján arra lehet következtetni, hogy Hszi Csin-ping szerda este érkezett Budapestre, és a Budai Vár felé vette az irányt. A lezárások szakaszosak lesznek, és csütörtökön a XV. kerületi Neptun utcában egy kínai kéttannyelvű iskola közelében hosszabb ideig tartanak. A látogatás alatt fokozott rendőri ellenőrzésre lehet számítani a fővárosban.

A látogatás hivatalos tárgyalási témáiról nincs információ, Gulyás Gergely csak későbbi tájékoztatást ígért, Szijjártó Péter pedig tizenhat megállapodás aláírásáról beszélt, további kettőről még tárgyalások folynak. Az M1 Híradó szerint a hivatalos program csütörtökön a Budai Várban kezdődik, majd a Sándor-palotába és a Karmelita kolostorba is ellátogat Hszi Csin-ping, ahol tárgyalások és ünnepélyes aláírási ceremóniák lesznek.

Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán jelezte, hogy "Magyar-kínai csúcs. Készen állunk!" és egy videót is megosztott, amelyben látható, hogy felkészítették a Budavári Palotát és a Karmelita kolostort a magyar-kínai csúcsra. A kínai elnök felesége is Magyarországra érkezik, és csütörtökön egy ebéd is lesz, amelyen Orbán Viktor felesége is részt vesz.

A látogatás célja Magyarország és Kína államközi és gazdasági-kereskedelmi kapcsolatainak további erősítése, valamint az együttműködés kiterjesztése újabb területekre. A kínai elnök érkezése miatt május 10-ig Budapest több kerületében várható ideiglenes forgalomkorlátozás.

Eric Hendriks holland szociológus, Kína-szakértő szerint a magyar–kínai kapcsolatokban Pekingnek nem csak gazdasági céljai vannak, és mindkét ország kormányzati köreiben az a nézet uralkodik, hogy a globális geopolitika komoly fordulóponthoz érkezett. Hszi Csin-ping a magyarokról úgy nyilatkozott, hogy Magyarország fontos kereskedelmi partner, és a két ország közötti együttműködés gyümölcsöző.

Szijjártó Péter külgazdasági miniszter egy videót is posztolt a kínai elnök gépének érkezéséről, amely szerda este 9 óra előtt pár perccel érkezett meg Budapestre. A hivatalos program csütörtökön a Budai Várban, az Oroszlános kútnál kezdődik, majd innen a Sándor-palotába megy, ahol Sulyok Tamás köztársasági elnökkel találkozik. Délután a Karmelita kolostorba látogat, ahol Orbán Viktorral is tárgyalásokat folytat. Hszi Csin-ping eddig hét alkalommal találkozott a magyar kormányfővel.

A kormány korábban úgy kommunikált, hogy a látogatás során mintegy másfél tucat megállapodást biztosan alá fognak írni a felek, további megállapodásokról még egyeztetés folyik. Ezek között vasúti, közúti és energetikai projektek is lehetnek. A megbeszélések másik fő napirendi pontja az ukrajnai háború, a kínai béketerv lesz, „amelyet Magyarország is üdvözöl”.

A kínai elnök három napon át lesz Budapest vendége, négyszáz fős küldöttséggel érkezik, és információink szerint ő maga, illetve kíséretének egy része a teljesen kiürített Hilton hotelben fog megszállni. Legalább három óriás géppel érkezik az elnöki delegáció, amelyek Szerbiából érkeznek Budapestre, és ez idő alatt részlegesen lezárhatják az érintett légteret is. A kínai elnök a Covid-járvány kitörése óta először jön Európába, látogatását május 5-én Párizsban kezdte, majd kedden Belgrád vendége volt.

(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnököt fogadja Hszi Csin-ping kínai elnök Pekingben 2023. október 17-én. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán / MTI)