Magyar Péter és az ukrajnai háborúval kapcsolatos állításai

Magyar Péter, aki a Nemzeti Együttműködés Rendszeréből (NER) az ellenzék oldalára lépett, a Klubrádiónak adott interjúban olyan állításokat tett, amelyek az orosz propagandát és a Fidesz narratíváját tükrözik az ukrajnai háborúval kapcsolatban. Az interjú során Magyar szerint Ukrajna nem felel meg az Európai Unió értékeinek, és az EU- és NATO-tagság felvetése a háború eszkalációját növeli, sőt a NATO-tagság felvetése a harmadik világháború felhívásának tekinthető.

Magyar Péter nem részletezte, milyen amerikai rakétatelepítésekre gondol Ukrajnában, de a téma kapcsán felmerülhet a ballisztikus rakétavédelmi rendszerek korlátozásáról szóló (ABM) megállapodás, amit az Egyesült Államok mondott fel 2002-ben. Rácz András katonai szakértő szerint a védelmi rendszerek korlátozása a kölcsönös nukleáris fenyegetettség elvén alapult, amely ma is érvényes. Az Egyesült Államok rakétavédelmi rendszere folyamatosan fejlesztés alatt áll, de Magyarország és Csehország kihátrált a rendszer közép-európai telepítéséből, így csak Lengyelországba és Romániába kerültek elfogórakéták. Ezek a rendszerek nem Oroszország vagy Kína nukleáris potenciálja ellen védnek, hanem kisebb atomhatalmak, mint Irán vagy Észak-Korea ellen.

Rácz András hangsúlyozta, hogy soha nem merült fel, hogy a rakétavédelmi rendszer bármely elemét Ukrajnába telepítsék, mivel ez földrajzilag és biztonsági szempontból sem lett volna értelmes. Az amerikai fegyverek Ukrajnába történő szállítása 2016-ban kezdődött, és Donald Trump elnöksége alatt kétmilliárd dollár értékben érkeztek fegyverek az országba.

Magyar Péter azt is állította, hogy a nyugati segítség célja az ukrán termőföldek megszerzése, de ennek nincs kézzelfogható bizonyítéka. Ukrajna 2020-ban törvényt hozott a termőföldekkel való kereskedés lehetővé tételéről, amely 2021-től engedélyezte az ukrán állampolgárok számára a földvásárlást, és 2022-től a jogi személyek számára is, 10 ezer hektáros felső határral.

A politikus szerint az Egyesült Államok katonai eszközökkel épít ki befolyási övezetet Ukrajnában, és az ukrán emberek vérének árán, hasonlóan Oroszországhoz. Magyar arról is beszélt, hogy Ukrajnában az orosz anyanyelvű kisebbség megsemmisítését célozták meg, de Volodimir Zelenszkij orosz anyanyelvűként vált az ország elnökévé 2019-ben. Az ukrán nyelv használata erősödött a háború után, de a lakosság csak 30 százaléka vallotta elsődleges nyelvének az oroszt az utolsó népszámlálás szerint.

Magyar a kárpátaljai kisebbség és a nyelvtörvény kapcsán a Fidesz álláspontjához áll közel, és úgy véli, hogy Kijev nem nyújtott valódi baráti kezet a magyar kisebbségnek. Az interjú után a Kard véleményoldal Facebook-posztja alatt kommentben árnyalta korábbi álláspontját, hangsúlyozva, hogy Oroszország az agresszor, Ukrajna területvédelme jogos, és a magyar kisebbség helyzete kulcsfontosságú számára. Emellett kiemelte, hogy a háborút Putyin indította, és ő tudja befejezni, valamint hogy Magyarország pozíciója szinte semmilyen érdemi hatással nincs a háború lezárására.